Terapia Wymuszona Koniecznością

Terapia wymuszona koniecznością

Pierwszy w Polsce program rehabilitacyjny stworzony na zasadach terapii wymuszonej koniecznością. Terapia powstała przy zaangażowaniu wykwalifikowanego zespołu terapeutów pracujących w naszym ośrodku. Jej motywem przewodnim są Piraci, którzy wyruszają na morską wyprawę w poszukiwaniu przygód. Terapia stosowana jest wielu krajach Europy Zachodniej, Australii czy USA.

Terapia wymuszona koniecznością przeznaczona jest dla dzieci z urazami czaszkowo-mózgowymi, splotu barkowego lub problemami neurologicznymi. U dzieci można zaobserwować rozwijające się „wyuczone nieużywanie” słabszej kończyny górnej. Mimo możliwości motorycznych i funkcjonalnych kończyny dziecko woli używać kończyny bardziej sprawnej aby być bardziej efektywnym i szybszym w życiu codziennym. Celem terapii jest uaktywnienie kończyny górnej poprzez intensywny trening, kształtowanie i stopniowanie pożądanego ruchu z wyłączeniem silniejszej kończyny górnej (przez zablokowanie zdrowej kończyny np gipsem, temblakiem itp.).

Terapia poprzez specjalnie przygotowaną scenografię, akcesoria, stroje oraz muzykę jest formą kreatywnej rehabilitacji. Zabawa jest naturalną formą aktywności każdego dziecka. Jest ogromną motywacją do wykonywania czynności (z góry zaplanowanych przez terapeutów). Także praca w grupie dodatkowo mobilizuje do ćwiczeń.
Każdy dzień turnusu ma inny scenariusz. Piraci przygotowują się do wyprawy statkiem, napotykając na swojej drodze trudności, zadania do wykonania z tajemniczej mapy oraz wskazówki aby odnaleźć skarb.

 

Turnus rehabilitacyjny trwa dwa tygodnie, dwie godziny dziennie + ocena kończyny górnej przed i po turnusie w skali AHA – Assisting Hand Assessment. Jednorazowo podczas zajęć bierze udział 4 pacjentów. Każde dziecko jest pod opieką fizjoterapeuty z ukończonym kursem NDT Bobath podstawowy i rozwijający.

2018-06-11T12:59:11+00:00