Terapia ręki

Terapia ręki


Terapia ręki to zajęcia na których skupiamy się na prawidłowej funkcji całej kończyny górnej. Ręka jest narządem ruchu odpowiedzialnym za wiele funkcji. Dzięki niej jesteśmy w stanie podnosić i przenosić przedmioty, a także wykonywać precyzyjne czynności jak zapinanie guzików, wiązanie sznurówek czy pisanie. Dobierane przez nas ćwiczenia i metody uwzględniają indywidualne potrzeby i możliwości każdego dziecka.

W przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym z postacią hemiplegii stosujemy terapię wymuszonej konieczności przy użyciu gipsów, bandaży czy pasów w celu zablokowania zdrowej kończyny i uaktywnienia kończyny słabszej. Terapię tą wprowadzamy nawet u dzieci, które dopiero co ukończyły 1 rok życia. Pracę z pacjentami z hemiplegią opieramy o dwa testy: AHA i Melbourne.

Na zajęciach naszym celem jest również utrzymanie/ zwiększenie zakresu ruchomości obręczy barkowej oraz usprawnianie tzw. małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców. Sprawdzamy umiejętności grafomotoryczne naszych pacjentów, bardzo często wielu z nich ma problemy z prawidłowym utrzymaniem kredki, długopisu, nożyczek, dlatego staramy się wspomóc ich jak najlepiej dobierając odpowiednie pomoce adaptujące chwyt.

ZAPISZ SIĘ