Turnus Piracki Terapia Wymuszona Koniecznością

Turnus Piracki - Terapia wymuszona koniecznością (CIMT)


Pierwszy w Polsce program rehabilitacyjny stworzony na zasadach terapii wymuszonej koniecznością. Jej motywem przewodnim są Piraci, którzy wyruszają na morską wyprawę w poszukiwaniu przygód. Terapia powstała przy zaangażowaniu wykwalifikowanego zespołu terapeutów pracujących w naszym ośrodku! Poprzez specjalnie przygotowaną scenografię, akcesoria, stroje oraz muzykę dla dzieci jest zabawą, a dla nas terapeutów formą kreatywnej rehabilitacji. Terapia tego typu z powodzeniem stosowana jest w wielu krajach Europy Zachodniej, Australii czy USA.

Turnus Piracki jest skierowany do pacjentów z urazami czaszkowo-mózgowymi, splotu barkowego oraz problemami neurologicznymi. U dzieci często można zaobserwować rozwijające się „wyuczone nieużywanie” słabszej kończyny górnej. Mimo możliwości motorycznych i funkcjonalnych dziecko woli używać kończyny bardziej sprawnej, aby być bardziej efektywnym i szybszym w życiu codziennym. Celem terapii jest uaktywnienie słabszej kończyny górnej poprzez intensywny trening, kształtowanie i stopniowanie pożądanego ruchu z wyłączeniem silniejszej (zdrowej) kończyny górnej przez zawiązanie jej bandażem.

Turnus Piracki trwa dwa tygodnie (10dni) po dwie godziny dziennie. Jednorazowo podczas zajęć bierze udział 4 pacjentów. Każde dziecko jest pod opieką fizjoterapeuty z ukończonym kursem NDT Bobath. Przed i po turnusie wykonywana jest ocena kończyny górnej w skali AHA – Assisting Hand Assessment.

ZAPISZ SIĘ