Metoda Vojty

Metoda Vojty


Terapia metodą Vojty jest jedną z głównych metod stosowanych w neurorehabilitacji. Metoda ta polega na torowaniu odruchów, a tym samym dążeniu do odbudowania utraconych bądź zaburzonych wskutek choroby wzorców ruchowych. Podczas stymulacji dziecko układa się w indywidualnie dobrane pozycje oraz naciska się wybrane punkty na ciele tzw. strefy stymulacji. W trakcie wyzwalania obserwuje się odpowiedź ze strony mięśni tułowia i kończyn w postaci skoordynowanych ruchów.

Fizjoterapia dzieci Warszawa - zapisy

Szybka interwencja w 24h

Wypełnij formularz z informacjami o Twoim dziecku. W 24h dostaniesz odpowiedź wraz z propozycją dopasowanej indywidualnie terapii

Może być stosowana zarówno, jako jedyna forma terapii jak również, jako baza dla pozostałych metod praktycznie we wszystkich zaburzeniach funkcji ruchowych. Najczęściej rehabilitację tę metodą stosuje się u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, w niedowładach obwodowych kończyn, po operacjach ortopedycznych, u dzieci z wadami postawy oraz w wielu innych przypadkach. Aby terapia była skuteczna powinna być prowadzona kilka razy dziennie, dlatego istotną rolę w procesie usprawniania odgrywają tutaj rodzice, którzy ćwiczą w domu z dzieckiem.

Terapia metodą Vojty przynosi trwałe i szybkie efekty widoczne praktycznie już po pierwszej sesji. Efekt „przetorowania” z reguły utrzymuje się przez kilka godzin i po tym czasie należy zabieg powtórzyć. Zastosowanie niewielu sesji ćwiczeń wykonywanych w domu w relatywnie krótkim czasie pozwala poprawić poziom funkcjonowania ruchowego naszego pacjenta.

ZAPISZ SIĘ