Co zrobić gdy dziecko autystyczne unika kontaktu z opiekunami?

Dzieci autystyczne często mają trudności z reagowaniem na bodźce zewnętrzne, w tym dotyk. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc:

  1. Poczekać na sygnał od dziecka: Niektóre dzieci autystyczne unikają dotyku ze względu na nadwrażliwość na bodźce dotykowe. W takim przypadku warto poczekać, aż dziecko samo zainicjuje kontakt fizyczny.
  2. Zaproponować alternatywne sposoby kontaktu: Istnieje wiele alternatywnych sposobów, aby nawiązać kontakt z dzieckiem autystycznym, np. poprzez zabawę z użyciem piłki, pacynek, czy zabawki sensoryczne, które nie wymagają bezpośredniego dotyku.
  3. Stopniowo przyzwyczajać dziecko do dotyku: Stopniowo i delikatnie wprowadzaj dziecko do sytuacji, w których będzie musiało wytrzymać dotyk, na przykład poprzez  dotykanie dystalnych części ciała np stóp w skarpetkach czy  stopniowe przyzwyczajanie się do koszulki z etykietkami itp.
  4. Stosować techniki głębokiego ucisku: Niektóre dzieci autystyczne lubią i potrzebują głębokiego ucisku. Można wykorzystać techniki takie jak owijanie dziecka w ciasny koc, stosowanie kamizelek z obciążeniem, czy użycie specjalnych kocyków obciążeniowych.
  5. Skorzystać z pomocy specjalisty: Jeśli dziecko ma poważne problemy z dotykiem, warto skonsultować się z terapeutą zajmującym się autyzmem, który pomoże dobrać odpowiednie techniki terapeutyczne i pomoże dziecku w rozwoju umiejętności związanych z dotykiem.

Szybka interwencja w 24h

Wypełnij formularz z informacjami o Twoim dziecku. W 24h dostaniesz odpowiedź wraz z propozycją dopasowanej indywidualnie terapii