Stałe pochylenie główki do jednego barku u niemowląt może być oznaką asymetrii szyi lub innych problemów, które wymagają diagnozy i leczenia. Dlatego warto skonsultować się z pediatra oraz fizjoterapeutą.
Najczęstsze przyczyny stałego pochylenia główki do jednego barku u niemowląt:
- Asymetria rozwojowa związana z nieprawidłowym ułożeniem dziecka podczas ciąży.
- Kręcz szyi – stan ten charakteryzuje się uszkodzeniem mięśnia po jednej stronie szyi, co prowadzi do pochylenia głowy i ograniczenia ruchu szyi.
- Wady kręgosłupa lub nerwów – niektóre wady kręgosłupa lub uszkodzenia nerwów mogą prowadzić do pochylenia głowy w jednym kierunku.
Pediatra może zdiagnozować i leczyć przyczynę pochylenia główki do jednego barku, jeśli istnieje.
W większości przypadków wystarczy regularna fizjoterapia, czasami jednak może być potrzebna interwencja chirurgiczna. Ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się o pomoc, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.
Jak szybko pomóc dziecku z pochyleniem główki?
Jeśli zauważasz, że twoje dziecko ma stałe pochylenie główki do jednego barku, najlepiej skonsultować się z pediatrą jak najszybciej. Pediatra może przeprowadzić badanie i zdiagnozować przyczynę problemu.
Jeśli przyczyna jest skrócenie mięśni szyi fizjoterapia może pomóc poprawić ruchomość szyi i ułatwić dziecku utrzymanie głowy w neutralnej pozycji. Dobrze sprawdzają się masaże, ćwiczenia rozluźniające oraz rozciąganie skróconych mięśni. Fizjoterapeuta może zalecić terapeutyczne noszenie dziecka oraz stymulację wzrokowe które rodzice mogą samodzielnie wykonywać w domu.
W każdym przypadku ważne jest, aby szybko zwrócić się o pomoc, ponieważ im wcześniej zostanie zdiagnozowana przyczyna problemu, tym łatwiej będzie go leczyć i zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości.
Jakie są skutki zbyt późno rozpoczętego leczenia pochylania główki u dziecka?
Jeśli nie zostanie podjęte leczenie stałego pochylenia główki do jednego barku u niemowląt, mogą pojawić się poważne konsekwencje zdrowotne w przyszłości, takie jak:
- Asymetria twarzy i czaszki (plagiocefalia): Stałe pochylenie głowy może prowadzić do nie równomiernego wzrostu kostnego jednej połowy twarzy dziecka.
- Trudności w koordynacji ruchowej: Brak równowagi między mięśniami szyi może prowadzić do problemów z koordynacją oko-ruchową dziecka.
- Zaburzenia postawy: Stałe pochylenie głowy może wpłynąć na postawę dziecka, co może prowadzić do problemów z kręgosłupem w przyszłości.
Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z pediatrą i fizjoterapeuta aby podjąć odpowiednie kroki w celu zdiagnozowania i leczenia. Im wcześniej zostanie rozpoczęte będzie leczenie, tym mniejsze będą skutki uboczne.