Turnus Piracki Terapia Wymuszona Koniecznością

Turnus Piracki - Terapia wymuszona koniecznością (CIMT)


Pierwszy w Polsce program rehabilitacyjny stworzony na zasadach terapii wymuszonej koniecznością. Jej motywem przewodnim są Piraci, którzy wyruszają na morską wyprawę w poszukiwaniu przygód. Terapia powstała przy zaangażowaniu wykwalifikowanego zespołu terapeutów pracujących w naszym ośrodku! Poprzez specjalnie przygotowaną scenografię, akcesoria, stroje oraz muzykę dla dzieci jest zabawą, a dla nas terapeutów formą kreatywnej rehabilitacji. Terapia tego typu z powodzeniem stosowana jest w wielu krajach Europy Zachodniej, Australii czy USA.

Fizjoterapia dzieci Warszawa - zapisy

Szybka interwencja w 24h

Wypełnij formularz z informacjami o Twoim dziecku. W 24h dostaniesz odpowiedź wraz z propozycją dopasowanej indywidualnie terapii

Turnus Piracki jest skierowany do pacjentów z urazami czaszkowo-mózgowymi, splotu barkowego oraz problemami neurologicznymi. U dzieci często można zaobserwować rozwijające się „wyuczone nieużywanie” słabszej kończyny górnej. Mimo możliwości motorycznych i funkcjonalnych dziecko woli używać kończyny bardziej sprawnej, aby być bardziej efektywnym i szybszym w życiu codziennym. Celem terapii jest uaktywnienie słabszej kończyny górnej poprzez intensywny trening, kształtowanie i stopniowanie pożądanego ruchu z wyłączeniem silniejszej (zdrowej) kończyny górnej przez zawiązanie jej bandażem.

Turnus Piracki trwa dwa tygodnie (10dni) po dwie godziny dziennie. Jednorazowo podczas zajęć bierze udział 4 pacjentów. Każde dziecko jest pod opieką fizjoterapeuty z ukończonym kursem NDT Bobath. Przed i po turnusie wykonywana jest ocena kończyny górnej w skali AHA – Assisting Hand Assessment.

Terapia Wymuszonej Aktywności (CIMT) - Innowacyjne podejście w rehabilitacji dzieci

W dzisiejszym świecie medycyny, metody rehabilitacji są stale doskonalone, aby zapewnić pacjentom jak najlepsze efekty leczenia. Jednym z najbardziej obiecujących podejść, zwłaszcza w kontekście terapii dzieci, jest metoda CIMT (Constraint-Induced Movement Therapy). Ale czym dokładnie jest CIMT i jakie korzyści może przynieść dzieciom z zaburzeniami ruchowymi?

Co to jest CIMT?

CIMT, czyli terapia wymuszonej aktywności, pierwotnie została opracowana dla dorosłych pacjentów po udarach mózgu. Jest to intensywna terapia, podczas której "lepsza", mniej dotknięta niedowładem ręka lub kończyna jest immobilizowana, zmuszając pacjenta do korzystania z bardziej dotkniętej strony. Dzięki temu mózg jest zachęcany do "przebudowy" połączeń nerwowych, co przyczynia się do poprawy funkcjonowania niedowładnej kończyny.

Dlaczego CIMT jest skuteczne dla dzieci?

Metoda CIMT jest szczególnie skuteczna u dzieci z powodu plastyczności ich mózgu. Dziecięcy mózg jest bardziej elastyczny i zdolny do adaptacji w porównaniu do mózgu dorosłego. Kluczowe aspekty CIMT dla dzieci to:
  1. Intensywny trening: Dziecko angażuje się w regularne ćwiczenia z użyciem bardziej dotkniętej kończyny.
  2. Zastosowanie w życiu codziennym: Terapia często jest bazowana na codziennych czynnościach, pomagając dzieciom w adaptacji.
  3. Zabawa: Dzieci są często angażowane w zabawy podczas sesji, co czyni terapię bardziej atrakcyjną.

Korzyści z terapii CIMT

Oto główne korzyści, jakie niesie za sobą terapia CIMT:

Podsumowanie

Terapia wymuszonej aktywności (CIMT) to innowacyjne podejście, które przynosi znaczące korzyści dla dzieci z zaburzeniami ruchowymi. Dzięki skoncentrowaniu się na intensywnym treningu, zaangażowaniu w życie codzienne i zabawie, CIMT oferuje konkretne, trwałe korzyści dla małych pacjentów.
ZAPISZ SIĘ